HABER  ARŞİVİ
               
26 Şubat, 2008- EATON, Tayvanlı UPS üreticisi Phoenixtec'in %91 lik kısmını satın alma işlemini tamamladığını duyurdu. EATON firmasının bu satın alma operasyonu için, toplam 568 milyon USD tutarında bir ödeme yaptığı açıklandı. 
 
            
28 Ocak, 2008- APC firması, Smart VT serisi 3 faz çıkışlı ürünlerine paralel bağlanabilme özelliği kazandırıldığını duyurdu. Bu yeni ek özellikle birlikte Smart-VT ürünleri dört adete kadar paralel ve yedekli çalışabilecekler. 
                  
 2 Aralık, 2007- IXYS firması, yeni jenerasyon 300V yüksek hızlı HDMOS IGBT mimarisini piyasaya tanıttı. Yeni ürünlerin 100 kHz yük anahtarlama hızında, 42A - 120A aralığında planlandığı ve rekabetçi fiyatlarıyla PFC ve PWM uygulamaları başta olmak üzere, UPS sektöründe ilgi görmesinin beklendiği bildirildi.

 
           
27 Kasım, 2007SOLA yeni SDU DIN Rail 24V DC UPS ürünlerini piyasaya sundu. Endüstriyel otomasyon uygulamaları için tasarlanan bu yeni ürün, 0-50°C arasında bir çalışma sıcaklığında görev yapabiliyor. 
       
  
     
4 Ekim, 2007- CHLORIDE, yeni Power Lan Green UPS ürünlerini tanıttı. Bu yeni serinin, Power Lan 5-7 kVA ürün grubunun yerine geçeceği ve yeni bazı ek özelliklere sahip olacağı bildirildi.
 
            
12 Eylül, 2007- FALCON, endüstriyel ağır hizmet sınıfı yeni ürün serisi olan SSG-TM UPS modellerini tanıttı. 3 kVA ya kadar üretilen yeni ürünlerin en dikkat çekici özelliği +55ºC sıcaklığa kadar tam performans değerleriyle çalışabilmeleri. 
           
9 Ağustos, 2007TRIPPLITE SmartOnline serisinden dört yeni 3 faz çıkışlı ürünü piyasaya sundu. Yeni ürünler kendi sınıflarındaki en düşük hacim ölçüleri ve dahili aküleri ile birlikte kompakt bir yapıya sahipler.
   
  
 24 Temmuz, 2007- Italyan UPS üreticisi BORRI , Hindistan merkezli UPS firması Unitek Power ile çözüm ortaklığına giderek, Hindistan pazarına iddialı bir giriş yaptı. Unitek-Borri ittifakı 2008 yılı sonuna kadar Hindistan pazarında lider olmayı hedefliyor. 

 
                      
5 Haziran, 2007Katalunyalı UPS üreticisi SALICRU, Arjantin'in en ünlü Perakende zinciri olan COTO mağazalarına UPS çözümleri sağlamak üzere anlaşmaya vardı. Salicru SLC.cube ve SLC.link model UPS lerle COTO mağazalarının tüm elektronik aksamını koruma altına alınmış olacak.
       
  
     
15 Mayıs, 2007- PILLER Avustralya'nın en büyük Veri Merkezi olması öngörülen Greater Springfield kentindeki "Polaris" projesinin tüm Güç Yedekleme donanımlarının tedarikini kapsayan anlaşmaya imza attı. Polaris projesi, tüm devlet kurumlarının ve bakanlıkların veri merkezlerini tek çatı altında toplamayı hedefliyor.
 
            
1 Nisan, 2007- LIEBERT firması, yazılım tabanlı, bölünebilir ve paylaştırılabilir bir Modüler UPS mimarisi olan; SoftScale™ teknolojisini tanıttı. Sürekli güncellenecek yazılımı ile güç yönetimi ve dağıtımında yazılım denetimini öne çıkaran bu yeni konseptin, önümüzdeki dönemde farklı esneklik özellikleriyle UPS sektöründe öne çıkacağı bildirildi. 
                           
 27 Mart, 2007- POWERWARE 225-550 kVA arası güçleri kapsayan yeni nesil üç fazlı UPS serisi 9395'i piyasaya sundu. Ortalama %95 online verimlilik değeriyle ve kendi sınıfına göre oldukça küçük boyutlarıyla dikkat çeken bu yeni ürünler, yedeklemeli paralel çalışma prensiplerinde de bazı yenilikler içeriyor. 
   
        
30 Şubat, 2007FAIRCHILD yeni yüksek frekanslı, optik izolasyonlu 30A/1200V kapasiteli Mosfet sürücüleri FOD3180 and FOD3181'i piyasaya sundu. Güç kayıplarını asgariye indirecek şekilde 200ns gibi bir anahtarlama hızı sunan bu yeni ürünlerin yüksek performanslı yeni UPS tasarımları için yeni bazı açılımlar sağlayabileceği düşünülüyor.
       
 
    
11 Ocak 2007- SOLA yeni kompakt UPS tasarımı S4K6U serisinin satışlarına başladı. 10kVA 'ya kadar farklı seçeneklerden oluşan bu yeni seri, giriş ve çıkış voltaj ayarları konusunda kullanıcılara farklı seçenekler ve geniş esneklikler sunuyor.
  
           
25 Aralık, 2006-
 MINUTEMAN UPS yeni Online UPS serisi, Endeavor™ modellerini satışa sundu. Raf tipi ve dikey uygulamaların dışında, duvar tipi montaja da uygun versiyonlar içeren bu yeni seri esnek montaj ve kurulum kolaylıklarına odaklanmış olmasıyla dikkat çekiyor.
          
                 
 27 Kasım, 2006-
POWERWARE yeni Rack tipi çözümleri içeren Powerware® BladeUPS™ serisini piyasaya sundu. Powerware'in en yeni ürün serisi olan BladeUPS; özellikle uzaktan izleme ve şebeke filtreleri konusunda bir dizi yenilikler içeriyor.
     
      
30 Ekim, 2006
APC firması, uzun süren pazarlıklar sonucunda Schneider Electric tarafından satın alındı. Söz konusu anlaşma 6,1 Milyar USD tutarında bir satış işlemini ve UPS sektörünün en büyük büyük cirolu iki üreticisinin birleşmesini ifade ediyor.  
                                     
7 Eylül, 2006
PILLERtarihinin en büyük iş kontratını imzaladı. ABD, Washington DC merkezli inşaat ve iletişim devi DuPont Fabros firmasının yeni Internet veri merkezi projesinde yer alan ve 32 takım "1670 UBT UPS" modülü, diesel jeneratör ve ilgili transfer donanımlarından oluşan sistemler Piller tarafından sağlanacak. 
               
                 
13 Ağustos, 2006-
DAUERND ENERGIE yeni Online UPS serisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Dauernd DR serisini oluşturan bu yeni ürünler, 1000VA ile 3000VA aralığındaki 3 ayrı modelde ve Raf tipi yada Dikey kullanılabilme özelliğine sahipler. 
            
4 Temmuz, 2006- Güney Afrika merkezli demiryolu şirketi Spoornet tarafından yürütülen yenileme çalışmaları kapsamında Port Elizabeth ve Windemere kentleri arasında yer alan tüm istasyon ve kontrol merkezlerinin ihtiyacı olan toplam 162 adet büyük ve orta ölçekli UPS sisteminin MEISSNER firmasından teminine karar verildi.
 

5 Haziran, 2006- POWERWARE, IT firmaları ve Data merkezleri için geliştirdiği rack montaj tipi yeni üç fazlı BladeUPS™ serisini tanıttı. 19" kabinler için tasarlanan bu ürünler kullanıcılara tek kabinde 5 adet 12kVA UPS'i yedeklemeli olarak paralelleyebilme imkanı sunuyor.
             
                 
 
3 Mayıs, 2006- PILLER Polonya'da Varşova Uluslararası havalimanının güç besleme sistemlerini içeren ihaleyi kazandı. Proje; 400Hz merkezi besleme sistemi ile her biri 315kVA olan dört adet frekans konvertörü ve 90-150 kVA gücünde 28 adet ayrı besleme ünitesinden oluşuyor.
   
        
18 Nisan, 2006- TRIPP LITE , çalışırken akü değişimine imkan veren yeni SmartOnline serisi 7.5 ve 10kVA modüler UPS ürünlerini piyasaya sundu. Akü bakımı sırasında kesinti ihtimalini asgariye indiren bu yeni tasarımlar, bu özellikleriyle hassas yükler açısından ek bir güvence sunmuş oluyorlar.
  
    
1 Mart, 2006- POWEREX 1700V segmentinde "Carrier Stored Trench Gate Bipolar Transistor" olarak adlandırdığı yeni teknolojinin tanıtımını gerçekleştirdi. Bu yeni A-Serisi ürün grubu, verimliliği %35 oranında arttırabiliyor ve bu niteliğiyle kendi segmentinin üçüncü jenerasyonu olma iddiasını taşıyor.
             
                 
 
4 Şubat, 2006- Japon FUJI UPS firması "Dual Conversion" olarak tanımladığı hibrid esaslı GX- serisi UPS ürünleri için Almanya Nünberg'de bir tanıtım gerçekleştirdi. Düşük enerji sarfiyatı sloganıyla sunulan bu ürünler 700VA-5KVA aralığını kapsıyor.
   
        
31 Ocak, 2006- LIEBERT, Almanya merkezli Knürr AG firmasını bünyesine dahil ettiğini duyurdu. Özellikle IT sektörüne yönelik komple Rack kabin çözümleriyle tanınan Knürr, bundan böyle Liebert'in bu alanda daha aktif ve daha geniş bir çözüm seçenekleri sunmasına katkıda bulunacak.
 
    
6 Aralık, 2005- CHLORIDE, 90-NET serisinin yenilenmiş modeli 800kVA üç faz çıkışlı UPS sistemini tanıttı. Kendi sınıfında dijital vektör kontrolü teknolojisini ilk kez kullanan 90-NET serisi, bu sayede çıkış gücü kalitesinde gerçek zamanlı denetim imkanı sunuyor.  
 
  
4 Kasım, 2005- TRIPP LITE, SmartOnline™ serisi 3000VA (3U) Raf montaj tipi yeni UPS tasarımlarını tanıttı. Yeni ürünler, özellikle büyük ölçekli sunucular ve veri bankaları gibi bilişim uygulamalarına yönelik olarak ve uzun yedekleme seçeneklerini de içerek şekilde tasarlanmış.
             
                  
 
11 Ekim, 2005- ENERSYS grubu, Alman Nikel Kadmiyum Akü üreticisi GAZ GmbH firmasını bünyesine dahil etti. GAZ marka aküler dünya genelinde enerji, ulaşım, haberleşme ve UPS sektörlerine hitap ediyor. 
   
         
1 Eylül, 2005- GENERAL ELECTRIC 600VA- 4000VA güç aralığında yenilenmiş NetPro serisi UPS ürünlerini tanıttı. Bu yeni ürünler, tercihe göre USB, RS232, SNMP ve kuru Kontak çıkışlarıyla  kullanılabilen güvenli haberleşme ve kontrol seçenekleriyle öne çıkıyor.
 
    
4 Ağustos, 2005- PILLER, UNIBLOCK serisi dinamik güç kaynaklarıyla, Ohio (ABD) Salam Community Hastanesi ihalesini kazandı. Projeye göre, kurulacak olan "volan" esaslı dinamik UPS sistemi, kesinti anında hastanenin 2.4MW kurulu gücünü 19 saniye süreyle besleyebilecek.
             
  
26 Temmuz, 2005- APT EUROPE, Field Stop serisinden yeni "Trench Gate" IGBT modullerini piyasaya sundu. SP4 ve SP6 paketleriyle sunulan bu yeni ürünler, 600 Voltluk standart ürünlere 1200V ve 1700V seçenekleri eklenerek geliştirilmiş.
 
   
28 Haziran, 2005- DANAHER Power Solutions firmasının yönetim kurulu başkanlığına
Chris Tecca getirildi. Chris Tecca, daha önce Paris'te sekiz yıl süreyle APC'nin Avrasya Satış ve Pazarlama müdürlüğünü üstlenmişti.
   
  
3 Mayıs, 2005- SOLA yeni S4K4U kodlu 6KVA UPS modelini piyasaya sundu. Endüstriyel uygulamalar için en uygun ölçülerde kompakt bir tasarıma sahip olan, bu yeni ürün dahili  aküleriyle birlikte 4U raf montaj yüksekliğine sahip.

29 Nisan, 2005- SEC BATTERY yeni yüksek kapasiteli VRLA tip monoblok akü ürünlerini tanıttı. Özellikle ağır hizmet sınıfı endüstriyel amaçlar için tasarlanmış olan bu ürünler; Cellyte TSG, TUA, 12FTA, 12FTG blok tipleri and 2TLAM moduler versiyonu olarak sınıflandırılmış.

 
      
6 Aralık, 2004- MERLIN GERIN, "Enterprise Power Manager" isimli yeni merkezi denetim yazılımını piyasaya sundu. Yeni yazılım, herhangi bir ağa bağlı olan farklı model UPS sistemlerini tek bir ara yüzle denetleyebilme imkanı sağlıyor.
      
  
1 Kasım, 2004- İsviçre menşeli, ağır hizmet sınıfı endüstriyel UPS sistemleri üreticisi GUTOR, uzun vadeli genişleme stratejisinin yeni bir adımı olarak, Çin, Şangay ofisini hizmete açtı.
 
       
22 Ekim, 2004- CHLORIDE ürün yelpazesine eklediği EPEM serisi acil aydınlatma amaçlı UPS sistemlerini tanıttı. Geniş bir güç aralığında minimum 90 dakikalık çalışmaya imkan veren bu yeni ürün serisi, magnetik balastlı floresanlar da dahil, her çeşit aydınlatma armatürüyle uyumlu çalışabiliyor.
  
14 Eylül, 2004- Katalan UPS üreticisi SALICRU, Norveç'te inşa edilen New Tyin Hidroelektrik santralinde, kontrol sistemlerinin kesintisiz çalışabilmesi için gerekli olan redresör ve invertör sistemlerinin üretimini ve kurulumunu gerçekleştirdi. 
 
 
2 Ağustos, 2004- APT Europe, Sıfır Akım Anahtarlamalı yüksek gerilim uygulamaları için, IGBT ve Mosfet güç modüllerinden oluşan yeni ürün gamını tanıttı. Bu yeni modüller özellikle "ZCS Soft Switching" uygulamalarını hedefliyor. 
    
  
30 Temmuz, 2004- Hindistan merkezli HYKON, yeni yüksek frekans teknolojili 80 kVA UPS modelini piyasaya sundu. Yeni ürün, özellikle motorlar ve diğer olağan dışı yükler için yüksek bir Krest Faktör değeri sağlayabilecek şekilde tasarlanmış.  
   
 
9 Haziran, 2004- POWERWARE UPS firması tüm iştirakleri ile birlikte Eaton Grubu tarafından satın alındı. Eaton Grubu başkanı Alexander M. Cutler, bu genişlemeyle birlikte uluslararası elektrik sektöründeki konumlarını daha da güçlendirdiklerini belirtti. 
     
27 Mayıs, 2004- POWEREX, altılı ve yedili IGBT gruplarını tek modül halinde sunduğu yeni NF serisini tanıttı. Bu yeni tasarımlar, %13 ila %25 arası bir alan tasarrufu sağlıyor, bu da daha kompakt yapılı güç katı tasarımlarını mümkün kılıyor. 
 
 
22 Nisan, 2004- Çek Cumhuriyetinin en büyük iletişim şirketi Eurotel, kesintisiz güç ihtiyacını karşılamak için ACTIVE POWER firmasının CleanSource® dinamik UPS sistemlerini kullanmaya karar verdi.

1 Aralık, 2003- SOLA, 19" rack tipi yeni S3000 line-interaktif UPS serisini piyasaya sundu. 700-2200 VA güç aralığında, bilgi işlem merkezleri ve otomasyon sistemlerine yönelik olarak tasarlanan S3000 serisi, özellikle "5 yıl garanti" konseptiyle ön plana çıkıyor.
      
10 Kasım, 2003- TOSHIBA, yeni IEGT teknolojisini temel alan, 1200V IGBT-7 serisinin seri üretimine başlandığını duyurdu. 50A ile 600A arasında dokuz ayrı modelden oluşan yeni IGBT modülleri, özellikle UPS uygulamalarında en üst düzeyde performans vaad ediyor. 
     
2 Ekim, 2003- RWE PILLER yönetim kurulu başkanlığına Bernd Unger getirildi. 12 yıldır RWE grubunda görev yapan B.Unger, son dönemde aynı grubun AR-GE müdürlüğü görevini yürütüyordu. 
                     
26 Eylül, 2003- Hindistan merkezli UPS üreticisi APLAB, 10 kVA ile 800 kVA arasındaki en üst ürün segmentini oluşturan yeni Everest serisinin tanıtımını gerçekleştirdi. DSP bazlı yeni ürünler, yazılım desteği ve SNMP bağlantısı gibi avantajları standart olarak sunuyor.

      
18 Ağustos, 2003- ACTIVE POWER, İspanya'da Vigo hava limanının pist aydınlatması için yeni bir 750kVA CleanSource® UPS sistemi siparişi aldı. Sistemin bu ay içinde teslim edilmesi öngörülüyor.
    
22 Temmuz, 2003- 12V nominal gerilim ve 300Ah kapasiteli yeni BSP12300, BATTPOWER'ın BSP serisine dahil oldu. Bu yeni VRLA tip kuru akü de, aynı serinin diğer ürünleri gibi uygun koşullarda 12 yıla kadar ömür beklentili. 
   
4 Haziran, 2003- Güney Afrikalı UPS üreticisi MEISSNER yeni Delta III serisini tanıttı. 8-30 KVA güç aralığını kapsayan üç faz giriş çıkışlı yeni serinin üç mikroişlemcili yapısı, kontrol devrelerindeki komponent sayısını minimuma indiriyor. 
            
14 Mayıs, 2003- LIEBERT'in, 350VA-1000VA güç aralığındaki yeni UPS modeli PowerSure PSA piyasaya sunuldu. Tam yükte en az beş dakikalık akü besleme süresine sahip bu yeni ürünler, kurulum ve kullanıcı ayarları açısından da esnek özellikler içeriyor. 
                         
29 Nisan, 2003- TRIPP LITE, 10kVA SmartOnline serisi ürünlere eklenen yeni özellikleri tanıttı. Kullanıcı dostu akü ve güç blokları ile sağlanan servis kolaylığı ve yeni bazı haberleşme opsiyonları yenilikler arasında yer alıyor.

      
20 Şubat, 2003- POWERWARE, standart ağ donanımlarını güç problemlerinden koruma amacına yönelik olarak, raf montaj tipi 5115 kodlu yeni UPS serisini, 500VA ve 1500VA aralığındaki farklı seçeneklerle kullanıcıların hizmetine sundu. 
    
3 Şubat, 2003- POWERKINETICS, küçük işletmelerin ağ donanımları için bir kompakt UPS çözümü olarak tasarladığı, 1200VA gücündeki yeni BlackoutBuster 1200™ isimli ürünün tanıtımını gerçekleştirdi.
                
14 Ocak, 2003- APC firması Back-UPS® CS serisine dahil iki alt modeli, aşırı ısınma ve yanma riski ile sonuçlanabilecek bir üretim hatası nedeniyle geri çağırma kararı aldığını duyurdu. Bu üretim hatasının, dünya genelinde, 2.1 milyon civarında kullanıcıyı etkilemiş olabileceği belirtildi. 
 
17 Aralık, 2002- BATTPOWER, 12V nominal gerilim ve 200Ah kapasiteli yeni BSP-12200 model VRLA akülerini piyasaya sundu. Bu yeni ürün için, teknik olarak 12 yıla kadar stand-by kullanım ömrü öngörüldüğü açıklandı. 
       
20 Kasım, 2002- Britanya Devlet Posta İşletmelerine ait kuzey sahası ana bilgi işlem merkezindeki yenileme ve genişletme projesi ihalesi kapsamında, yeni güç sistemleri için CHLORIDE firması ve ürünlerinin seçildiği açıklandı. 
       
18 Kasım, 2002- Önümüzdeki sezon, Formula-1 Malezya ve Britanya yarışlarında, tüm sabit elektronik donanımlar ve merkezi kontrol sistemleri için kesintisiz güç ihtiyaçlarının, MGE UPS tarafından karşılanacağı açıklandı. 

        
1 Ekim, 2002- ACTIVE POWER firması, yeni 1200kVA dinamik UPS sisteminin yük testlerini başarıyla tamamladığını ve üretim aşamasına geçilmesiyle birlikte, önümüzdeki bir iki ay içinde ilk siparişleri  teslim edebileceğini duyurdu.

  
27 Eylül 2002, Dinamik UPS üreticisi RWE PILLER, Berlin'de düzenlenen uluslararası Innotrans fuarında, raylı sistemlere yönelik "Powerbridge" kinetik enerji yedekleme modülünün tanıtımını gerçekleştirdi. 
  
24 Ağustos 2002, T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, yeni merkez binasındaki Bilgi İşlem ve Otomasyon sistemlerini olumsuz şebeke koşullarından korumak için AEG UPS sistemini seçti.

15 Temmuz 2002- INVENSYS grubu, özellikle endüstriyel uygulamalar için geliştirdiği yeni BPIV serisi UPS ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Çift-Çevrim teknolojisine dayalı bu yeni ürünler 10 ile 30 kVA arasında bir güç aralığını içeriyor. 

21 Haziran 2002, IGBT üreticisi POWEREX, özellikle büyük güçlü UPS ve sürücü sistemleri için geliştirdiği, "Mega Power Dual" isimli yeni nesil yüksek akım kapasiteli IGBT modülleri serisini piyasaya sundu.

29 Mayıs 2002, Sektörün en eski firmalarindan biri olan ve 80'li yıllarda kişisel bilgisayarlara yönelik küçük tip UPS üretiminin öncülüğünü de yapan TRIPPLITE, kuruluşunun 80. yıldönümünü kutladı.

8 Nisan 2002, Yeni nesil akıllı bina mimarisi literatüründe, dünya çapındaki sayılı örnekler arasında gösterilen Polat Tower Residence binasında, tüm elektronik aksamı koruma altına almak için, kesintisiz güç kaynağı sistemi olarak AEG markası tercih edildi.

11 Mart 2002, A.B.D Dışişleri bakanlığının, dış temsilcilik binalarındaki güç sistemleri için hazırladığı yenileme projesi, POWERWARE firması tarafından gerçekleştirilecek. 5 yıllık bir döneme yayılan anlaşma çerçevesinde; UPS, Jeneratör, Transfer panoları ve Güç Transformatörlerinden oluşan sistemler, 270 dış temsilcilikte anahtar teslim olarak tamamen yenilenecek.

5 Mart 2002, Yeniden yapılanma stratejisi gereği, şirket yönetimini yenileme kararı alan MGE firmasında Claude Graff, 1996 yılından bu yana başkanlık görevini yürüten Jean-Claude Pucheu'dan görevi devraldı. 

5 February 2002,  IGBT üreticisi IXYS, yüksek güçlü MOSFET ve IGBT modülleri için geliştirdiği tek yongalık yeni yüksek hızlı sürücü devrelerini piyasaya sundu. Özellikle SMPS and UPS sistemlerine yönelik olarak, IXDI414 ve IXDN414 kodlarıyla sunulan yeni ürünler, tek yongada 14 ampere kadar anahtarlama akımı sağlayabilen ilk yüksek hızlı sürücü serisi olma özelliği de taşıyor. 

28 Ocak 2002 Önde gelen IGBT üreticileri Mitsubishi ve IR, üretim ve pazarlama alanlarında güçlerini birleştirme kararı aldıklarını açıkladılar.

13 Aralık 2001, CSB firması, Kesintisiz Güç Kaynakları için geliştirdiği 10 yıl ömürlü ve 100 Ah kapasiteli yeni GPL-121000 VRLA akü serisini piyasaya sundu. Yeni ürün 36 kg ağırlığında ve 342x125x216 mm boyutlarında.

16 Kasım 2001, Amerikan APC firması, kendi içinde her biri 200 KW modullerden oluşan ve 1600KW toplam çıkış gücüne sahip SYMMETRA MW modelini, paralellenebilir en büyük statik UPS olarak, 2002 yılı içinde piyasaya sürecegini açıkladı. 

5 Kasım 2001,  Alaska'da 40 MW güç kapasiteli, dünyanın en büyük akü yedekleme ünitesi için açılan ihaleyi, SAFT grubu kazandı. SAFT marka toplam 13.760 adet Nikel-kadmiyum akü hücresinden oluşacak bu konfigürasyonun toplam maliyeti, yaklaşık 10 milyon USD civarında olacak.

1 Kasım 2001 EXIDE grubu tarafından UPS ler için özel olarak geliştirilen GNB Sprinter serisi kuru akülerin en son üyesi, yeni S12V500 piyasaya sunuldu. Hücre başına 500 Watt kapasiteli bu yeni ürün de, VRLA teknolojisi ile üretilen diğer GNB aküleri gibi uzun ömürlü olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

12 Ekim 2001,  MGE firması, özellikle iletişim sektörüne yönelik yeni güç kaynağı çözümleri geliştirmek amacıyla, bu alanda 30 yıllık tecrübesi olan Norveçli ELTEK firmasıyla ortak girişim kararı aldı. Yarı yarıya ortaklıkla kurulan MGTEK isimli yeni firma, Fransa merkezli olarak faaliyet gösterecek ve ağırlıklı olarak iletişim sektörüne yönelik güç kaynağı çözümleri sunacak. 

5 Ekim 2001, Geçtiğimiz dönemde UPS sektöründen tamamen çekilen ve bu alandaki yatırımlarını devreden SIEMENS şirketi, özelikle enerji sektörüne yönelik projelerinde, UPS, Redresör ve Inverter ihtiyaçları için AEG UPS ürünlerini kullanmaya devam ediyor. Daha önce de, dünya genelinde en önemli enerji santralı projelerinde, AEG'nin UPS sistemlerini tercih eden Siemens, en yeni projesi Berke Hidroelektrik santralında da, UPS düzeneği için, AEG UPS ürünlerini seçti.

17 Eylül 2001, POWERWARE tarafından yapılan bir açıklamada, bundan böyle, kendi ürünleriyle birlikte, ACTIVE POWER tarafından üretilen, yeni nesil "CleanSource" serisi dinamik UPS sistemlerinin pazarlamasının da gerçekleştirileceği bildirildi. Caterpiller tarafından pazarlanan, "CatUPS" serisi dinamik UPS lerin de üreticisi olan ACTIVE POWER, Amerika'nın önemli dinamik UPS üreticileri arasında yer alıyor.

4 Eylül 2001,  MGE firması, Comet serisinden üç faz çıkışlı yeni 40 kVA UPS tasarımını Kuzey Amerika pazarında piyasaya sürdü. Verimliliği ve gelişmiş ağ iletişim imkanlarıyla oldukça iddialı olduğu belirtilen bu yeni ürünün, özelllikle son dönemde enerji sorunlarıyla gündeme gelen A.B.D.  pazarında rekabete yeni bir boyut getirmesi bekleniyor. 

1 Eylül 2001,  Dinamik UPS teknolojisinin öncü markalarından PILLER, bağlı olduğu RWE şirketler grubunun yeniden yapılanma stratejisi gereği, logosunu "RWE PILLER" olarak değiştirdiğini açıkladı. Firmanın tüm ürünleri bundan böyle RWE PILLER markası ile sunulacak.

22 Ağustos 2001, Amerika'nın en önemli UPS üreticilerinden POWERWARE, uzaktan izleme ve ağ üzerinden denetim konusundaki çözüm seçeneklerini yeni bir boyuta taşıdığını açıkladı ve geliştirdiği yeni yazılımları tanıttı. Bu yeni ürünler sayesinde, UPS lere standart web tarayıcıları ile web üzerinden erişebilmek ve tüm denetim fonksiyonlarını gerçekleştirebilmek mümkün.

18 Ağustos 2001, Uzakdoğu ve Amerika pazarının önemli UPS üreticilerinden TOSHIBA, tüm faaliyet alanlarını kapsayan bir küçülme planını uygulamaya koyacağını bildirdi. Dünya çapında 17.000 kişilik bir personel indirimine gidecek olan Japon firması, ayrıca bazı üretim alanlarından çekilip belirli alanlarda yoğunlaşmayı da değerlendirebileceğini açıkladı.

31 Temmuz 2001, Avrupa'nın önde gelen UPS markalarından IMV'nin,  resmen Amerikan GE grubuna dahil olduğu açıklandı. İsviçre merkezli IMV, UPS teknolojisinin gelişimine önemli katkıları olan bir firma olarak, sektörde önemli bir konuma sahipti.

 

© 2001  U P S c i . c o m